۳۱ سرطان ۱۳۹۵
  • دسته: x تیتر یک
  • ۳۱ سرطان ۱۳۹۵

نماز جمعه های بحرین از سر گرفته شد

مردم منطقۀ دراز بحرین پس از برگزاری نماز جمعه، در اعتراض به سرکوبگری‌های رژیم آل‌خلیفه تظاهرات کردند.

مردم منطقۀ دراز بحرین پس از چهار هفته تعطیلی نماز جمعه در اعتراض به سرکوب شیعیان، بالاخره روز جمعه (۲۵ تیر) در مسجد امام صادق علیه السلام این منطقه نماز جمعه برپا کردند.

پیش از این، مساجد بحرین از جمله مسجد امام صادق علیه السلام به مدت چهار هفتۀ متوالی نماز جمعه برگزار نکردند.

این مسئله به درخواست علمای شیعه بحرین در اعتراض به فشار رژیم آل‌خلیفه و سرکوب شیعیان صورت گرفته بود.

روز یکشنبه (۲۰ تیر) نیز ده‌ها نفر در حمایت از شیخ عیسی قاسم در مقابل محل سکونت این روحانی شیعی در منطقۀ دراز تحصن کردند.

رژیم آل خلیفه ۲۰ ژوئن (۳۱ خرداد) حق شهروندیِ شیخ عیسی قاسم را سلب کرد. این اقدام کم‌تر از یک هفته پس از آن صورت گرفت که وزارت دادگستری بحرین، فعالیت اصلی‌ترین حزب مخالف این کشور یعنی جنبش الوفاق را تعلیق و دو گروه مخالف موسوم به «مؤسسۀ عصر روشنگری اسلامی» و «انجمن اسلامی الرساله» را منحل کرد.

این تصمیم با واکنش‌های داخلی و خارجی گسترده روبرو شد و مردم بحرین از آن تاریخ تاکنون مقابل خانه این روحانی برجسته تحصن و سیاست‌های رژیم حاکم را محکوم کرده‌اند.

بحرین از بهمن سال ۱۳۸۹ صحنه برگزاری اعتراضات خیابانی مردم است که خواستار برکناری رژیم آل خلیفه و آزادی زندانیان سیاسی هستند.

این در حالی بود که در اسفند همان سال نیروهایی از عربستان سعودی و امارات به دعوت رژیم آل خلیفه برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز بحرینی ها در بحرین مستقر شدند.

در سرکوب فعالان ضد رژیم در بحرین تاکنون ده‌ها نفر کشته و صدها تن دیگر مجروح و یا بازداشت شده اند

برچسب ها

در همین رابطه بخوانید

بدون دیدگاه